Kalp , tanı , belirtiler

Kalp krizi

Kalp krizi

Genel Bakış

Kalbe giden kan akışı ciddi şekilde azaldığında veya engellendiğinde kalp krizi meydana gelir. Tıkanma genellikle kalp (koroner) arterlerinde yağ, kolesterol ve diğer maddelerin birikmesinden kaynaklanır. Yağlı, kolesterol içeren birikintilere plak adı verilir. Plak birikimi sürecine ateroskleroz adı verilir.

Kalp krizi ile başa çıkarken zaman karmaşık bir faktördür. Plak yırtıldığında, kan akışını engelleyen zararlı pıhtılar oluşturabilir, oksijen ve besin maddelerinin vücuttaki önemli bölgelere ulaşmasını engelleyebilir—özellikle de kalp kasının sonuç olarak tahrip olabilecek kısımlarına. Klinik olarak miyokard enfarktüsü olarak bilinen bu durumda acil yardım alınmalıdır, aksi takdirde ölüm meydana gelebilir; kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız hemen 911'den yardım isteyin.

Semptomlar

Kalp krizi belirtileri değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde hafif belirtiler görülür. Diğerleri şiddetli semptomlara sahiptir. Bazı insanlarda ise hiçbir belirti görülmez.

Yaygın kalp krizi belirtileri şunlardır:

Baskı, gerginlik, ağrı, sıkışma veya sızı gibi hissedilebilen göğüs ağrısı

Omuza, kola, sırta, boyuna, çeneye, dişlere veya bazen karnın üst kısmına yayılan ağrı veya rahatsızlık

Soğuk ter

Yorgunluk

Mide yanması veya hazımsızlık

Sersemlik veya ani baş dönmesi

Nausea

Nefes darlığı

Kadınlar, yaklaşan bir kalp krizinin uyarı işareti olarak boyun, kol veya sırtta ani veya keskin bir ağrı yaşayabilir. Bu genellikle beklenmedik bir durum olsa da, birçok kişi anjina (göğüs ağrısı) gibi semptomları tam olarak ortaya çıkmadan saatler ya da haftalar önce hissettiğini fark eder. Bu tür göğüs basıncı ve ağrısı dinlenmeyle bile tekrarlayabilir; bu nedenle birden fazla kez hissedilirse hafife alınmamalıdır.

Ne zaman doktora görünmeli

Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız hemen yardım alın. Şu adımları uygulayın:

Acil tıbbi yardım çağırın. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal 911'i veya yerel acil durum numaranızı arayın. Acil tıbbi hizmetlere erişiminiz yoksa, birinin sizi en yakın hastaneye götürmesini sağlayın. Sadece başka seçeneğiniz yoksa aracınızı kendiniz kullanın.

Size bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından reçete edilmişse nitrogliserin alın. Acil yardım beklerken talimatlara uygun olarak alın.

Öneriliyorsa aspirin alın. Kalp krizi sırasında aspirin almak kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp hasarını azaltabilir.

Kalp krizi geçiriyor olabilecek birini görürseniz ne yapmalısınız

Birisi bilinçsizse ve kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsanız, önce 911'i veya yerel acil durum numaranızı arayın. Ardından kişinin nefes alıp almadığını ve nabzının atıp atmadığını kontrol edin. Kişi nefes almıyorsa veya nabız bulamıyorsanız, ancak o zaman kalp masajına başlamalısınız.

Kalp masajı konusunda eğitim almadıysanız, uygulamalı kalp masajı yapın. Bu, kişinin göğsüne sert ve hızlı bir şekilde bastırmak anlamına gelir; dakikada yaklaşık 100 ila 120 kompresyon.

Kalp masajı eğitimi aldıysanız ve yeteneğinize güveniyorsanız, iki kurtarma nefesi vermeden önce 30 göğüs kompresyonu ile başlayın.