HIV Pozitif Hayatın Günlüğü

Archive for Eylül, 2013

Uzun süre sonra

Çok uzun sure geçti… Aylar olmuştur.  Yazı çok iyi geçirdiğimi söylemeliyim. Uzun uzun tatil yaptım.  Sürekli bir işim yok, yani serbest çalışıyorum şu aralar. Ancak ilk kontratımı 15 günlük yaptıktan sonra, 6 aylık bir projede uzmanlık teklifi aldım aynı kişilerden. Türkiye’de iş yapan, yabancı bir firma. İşime gelmedi değil. Çalışma günleri konusunda benim istediğim zaman çalışıyorum diyebiliriz. Veya istediğim zaman ama makul sürelerde dinlenebiliyor, tatil yapabiliyorum. Oradan kazandığım paranın bir kısmını, yurt dışında bir batıya, bir de çooooook uzaklarda doğuya giderek harcadım… Canıma değsin!!! Ancak büyük kısmı kendi adıma bir turistik gezi iken, uzaklara seyahatimin asıl nedeni HIV/AIDS konusunda üye olduğum EATG adındaki bir kuruluşu temsilen, bu konudaki gelişmelerin tartışıldığı, sunumların yapıldığı, seminerlerin yer aldığı uzun toplantılara dahil olmaktı. Beklediğimden yavan geçtiyse de, çok iyi ve müthiş insanlar tanıdım. Hem HIV/AIDS konusunda bilgi sahibi ve deneyimli insanları tanıyıp, hem gelişmelerden haberdar oldum. Beklediğimi bulamadığımı yine de söylemeliyim haberler ve gelişmeler açısından. Fakat özellikle HIV’in vücutta gizlendiği rezervuarların ortaya çıkarılmasına yönelik olarak çalışmalar yıpıldığını öğrendim. Zaten HIV’in yok edilememesinin, yani tamamen vücuttan silinememesinin ana nedeni, devamli mutasyona uğrayıp, değişmesi yanında bir tane bile virüsün, vücudumuzda rezervuar deniler bir yerlerde gizlenip, sonra yine çoğalmaya başlaması diyebiliriz. Bu olguyu incelemeye ağırlık vermişler anlayacağınız.

Ayrıca sonra yurt dışında EATG’nin Genel Kurulu’na katıldım. Aslına bakarsanız, bunlar daha önce hiç düşünmediğim ama pozitif olduktan sonra zamanın akışı ve denk gelişi ile üye olduğum kuruluşların bana getirdikleridir diyebilirim. Artık daha iyi tanıyorum bu kuruluşları ve hatta daha global bazda insanlara destek topluluklarının içinde yer alıyorum, çok aktif olarak henüz kendimi de tatmin edecek sonuçlar alamasam da. Ancak mesleğim sayesinde onlara yararlı olacak noktalar buldum. Dolaylı olsa da benim gibi HIV ile yaşayan insanlara destek olmak beni daha iyi hissettiriyor.

Ayrıca kendi ülkemde çalışmalarını sadece ve bir süredir uzaktan izleme durumunda olduğum derneğimizin iyi yolda olduğunu duymak da bu konulardaki mutlu edici haberlerden. Belki bir süre sonra yine o çalışmalar içinde yer alabilirim. Bakalım zaman ne gösterir.

Gittikçe şahsen daha geniş bilgiler ediniyorum beraber yaşadığım o küçük canlılar hakkında ve onlarla nasıl yaşanabileceğini öğreniyorum diğer yandan. İlaçlarımı her gün aynı saatte alıyorum. Değerlerim iyi noktalara geldi. Fakat işte, vücuda giren her bir yabancı cismin yan etkileri olabileaceği gibi, ömür boyu kullanmak durumunda olduğum ve kimyasal maddeler içeren o ilaçların vücuduma karşı bazı istenmeyen etkileri görülmeye başladı. Böbreklerimde bazı sorunların başlangıcı ile ilgili belirtiler var periyodik test sonuçlarında. Onları da aşacağız doktorlarımın yardımı ile, eminim.!… Hatta EATG’den arkadaşların önerilerini de, doktorlarımla paylaşacağım. Bakalım ne derler.

Bu yazıdan sonra ayrı olarak EATG Toplantısı’nda tanıdığım 4 çocuk annesi HIV ile yaşayan yabancı bir arkadaşımı anlatacağım. Tabi ismini ve nerede yaşadığını belirtmeyeceğim. Bilinsin ki biz HIV ile yaşayanlar, birbirimize dahi, HIV ile yaşayıp yaşamadığımızı sormuyoruz. Ancak, birbirimize bunu söyleyince bir diğerimiz bu konuyu öğreniyor. Aslında bizim için kimin ne ile yaşadığından çok, nasıl insan olduğu önemli. Tabii ki birbirimizi iyi tanıdıkça, daha çok açıyoruz içimizi ve hatta çok iyi arkadaşlar oluyoruz. Bu realite, yeni ama HIV ile yaşamasaydık asla tanışamayacağımız güzel insanları tanımamıza olanak sunuyor. Anlayacağınız, “Her şer’de bir hayır var!” savını yaşayanlardanız. İşte HIV ile tanışmak ama bu nedenle güzel olaylar yaşayabilmek de hayatın ironisi..

Şimdi yeni bir gece ve ben o arkadaşımı yazacağım bir sonraki yazıda…

Fatih Eğelioğlu
http://www.facebook.com/fatihegelioğlu
http://pozitifgunluk.com/category/fatih-egelioglu/
skype: fatihegelioglu / fatihegelioglu@yahoo.com

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 112 takipçiye katılın